077-729-9223

חיפוש
Close this search box.
phone

סוגי פרקטים

מהם הפרקטים המקוריים שבאו לעולם? מתי הם הומצאו? מה הייתה רמת הגימור שלהם? כיצד זה משליך על סוגי פרקטים שיש היום?

הפרקטים הראשונים שהותקנו במבנים סגורים הומצאו במאה ה– 17 כשכבה אחידה של עץ טבעי. אף אחד לא העלה אז בדעתו פתרונות אחרים כמו עצים רב שכבתיים או חיקויי עץ בלמינציה. גושי העץ הגדולים שהיוו את הפרקטים הללו לוטשו היטב והותאמו למידות אחידות. הם נקראים "פרקטים מעץ גושני" משום שהם מהווים גושי עץ אחידים ולא רב שכבתיים.

סוגי פרקטים

בזמני עבר רחוקים – איש לא העלה בדעתו להתפשר על פחות מהעץ המשובח ביותר

מייפל, דובדבן, אלון, טיק דרום אמריקאי, ועצי אגוז שונים. מהם, הפרקטים היו עשויים. הם קיימים גם בימנו אנו אך במחיר יקר מאד בהשוואה לחלק הארי של תעשיית הפרקטים דהיום.

 

ואז, הגיע לעולם פרקט דו שכבתי ואפשר להמונים לשדרג לרצפת פרקט

זוג שכבות פרקטים, כאשר הראשונה היא מעץ אציל. היא הודבקה על שכבה עבה יותר מעץ סטנדרטי. על אף כי זה הוביל מיד לירידה במחירים נוצרו בעיות חדשות: השכבה העליונה הייתה פחות עמידה מהתחתונה, ולכן היה ניתן לבצע פחות ליטושים בהינתן שלא רוצים להחליף את הפרקט (כלומר, בתוך פחות ליטושים הדייר כבר צריך פרקט חדש). גם העובדה שמדובר על 2 שכבות של 2 עצים שונים, הפרקטים לא הגיבו טוב לשינויי טמפרטורה או לחות.

הדבר הביא את הצורך להמציא דגם נוסף של פרקט: פרקט תלת שכבתי. פרקטים אלו הכילו 3 שכבות: עץ אציל עליון, עץ סטנדרטי אמצעי ועץ סטנדרטי תחתון. סיבי העץ בכל השכבות גם ניצבים זה לזה ולא רק אחד מעל השני. על אף שהפרקט התבלה פחות עדיין נרשמו מספר מקרים של בלאי ושחיקה בשכבה העליונה של העץ האציל.

 

עד שנת 1950 לערך, 3 סוגי הפרקטים היו גושני, 2 שכבות ו– 3 שכבות

לפיכך, מחירם של פרקטים נותר גבוה בשל המאמץ לייצר אותם. החל מהמחצית השנייה של המאה ה– 20 החלו לבוא לעולם תחליפי עץ כגון סיבית, MDF, HDF וכד'. הפרקטים מחומרים אלו נעשו זולים משמעותית, אבל הם גם היו כבדים יותר ורגישים יותר ללחות. בסוף שנות התשעים הומצא פרקט הלמינציה, הוא הפרקט המודרני אותו אנו מזהים במרבית בתי האב כיום.

פרקטים בשכבות וצבעים

הרכבם של פרקטים למינציה

פרקטים אלו מכילים סיבית, MDF או חומר סינתטי, עליו מודבקת שכבה נוספת של חומר סינתטי שקוף ועמיד ביותר המכונה "למינציה". פרקט שכזה מסופק בצורות וצבעים רבים ומגוונים, תוך דמיון רב לעץ אמתי. בשל כך שמדובר בחומר שמשמעותית זול יותר מעץ, מטבע הדברים – ירדו מחירי הפרקטים והם נהפכו מסמל של יוקרה לסמל של התקנה עבור הכלל. על אף כי כיום רוב האוכלוסייה יכולה להרשות לעצמה פרקטים, הם עדיין נראים לאזרחים אבים כמוצר יוקרה, אך גם ככזה הידידותי יותר מאדם מאשר שיש או גרניט פורצלן, למשל.

כיום, יכול הלקוח לבחור 3 סוגי פרקטים כפי שהוסברו מעלה

פרקטים מלמינציה – נחשבים מאד מקובלים לרכישה בשוק. הם עמידים בפני כתמים או בלאי של שחיקה, וגם מתומחרים במחיר סביר. יש להם רמות עמידות בפני שחיקה. AC3 היא הנחותה ביותר, ו– AC5 הגבוהה ביותר. עוביים הוא 5-14 מ"מ, תלוי בסוג הפרקט. פרקט למינציה אירופי בדרך כלל יהיה איכותי יותר מפרקט שנוצר במזרח הרחוק.

פרקטים מעץ טבעי – פרקטים אלו מורכבים מ– 2-3 שכבות, עם שכבה עליונה דקה להענקת מגע חם, רך ונעים. המחיר מתייקר מעט ביחס למחיר פרקטים למינציה, ובנוסף – יש לנקותו בתדירות גבוהה יותר. יחד עם זאת, הוא דומה מאד להתקנת פרקט למינציה.

פרקטים מעץ גושני – פרקטים שהם המשך של הפרקטים המקוריים שנוצרו במאה ה– 17: פרקטים קלאסיים בעלי שכבה אחת עבה מאד של עץ טבעי. כמובן שהמחיר כאן הוא הכי גבוה, ומתייקר עוד יותר אם נבחר עץ בעל איכות יוצאת מן הכלל. התקנת פרקטים כאלו היא רק על ידי אנשי מקצוע, והוא מצריך הכי הרבה תחזוקה שוטפת, ניקיון וטיפולי הגנה מפגיעה ושחיקה.

 

מבחר פרקטים באלברו פתרונות עץ

אלברו פתרונות עץ מספקת פרקטים מכל הסוגים, לרבות פאנלים להתקנת מעטפת על תחתית הקיר. לייעוץ בנושא פרקטים מומלץ להסתמך על המקצוענים שלנו אשר ייעצו לכם אודות דגמי למינציה, עצים טבעיים ועצים גושניים מהמתקדמים בשוק.

למידע נוסף אודות פרקטים מזנים שונים – פנו אילנו, השאירו פרטים כאן למטה

מאמרים נוספים

סוגי פרקטים

סוגי פרקטים

מהם הפרקטים המקוריים שבאו לעולם? מתי הם הומצאו? מה הייתה רמת הגימור שלהם? כיצד זה משליך על סוגי פרקטים שיש היום ואיך פרקט דו שכבתי מציל את המצב

קיראו עוד >>
פרקט למינציה אפור

פרקט אפור

האפור חוזר לאופנה בכל מובן ובכל תחום, גם בעיצוב הבית, ולכן פרקט אפור רלוונטי מתמיד. זהו צבע יוקרתי מאוד במראהו על כל גווניו, כך שבכל חדר שבו תתקינו פרקט אפור יתקבל אפקט שדרוג מידי

קיראו עוד >>
פרקט למינציה פרימיום

השוואת מחירי פרקטים

פרקט למינציה הוא פרקט שיש לו שיטות עיבוד שדורשות פירוט מדויק, כדי שתוכלו להשוות ולקבל מושג מדויק יותר לגבי המחירים. מהו סוג הפרקט ועוביו? מהו הליטוש הנוסף והציפוי שתרצו להוסיף לו? כמה שכבות?

קיראו עוד >>
דילוג לתוכן