רבים מוכנים לעשות הכל על מנת שעיצוב ביתם ירקיע שחקים. שלא כמו בעבר, בית אינו רק מתחם עם דלת פלדלת ורצפת שיש: חשיבות הביטוי "ביתי מבצרי" נעשית עמוקה דווקא במובן העיצובי שלו. כל בעל דירה יכול לרהט ולעצב את ביתו בהרבה יותר סגנונות מאשר בעבר. הדבר התאפשר הודות ללגיטימציה ההולכת וגדלה לעיצובים בסגנונות שונים: המינוח עיצוב "נורמלי" תוך השוואתו לעיצוב "מוזר" הולך ומתעמעם, יותר ויותר קהלים רחבים נענים לאתגר לעצב באופן מקורי את ביתם.

דקים ופרקטים הם אבות הטיפוס של העיצוב בעידן החדש. יש להם מקום של כבוד במרכז תשומת הלב בעיצוב הבית הישראלי. על כן, מחיריהם אינם זולים, אך בטרם נדון בכך, יש לדון בשימושים של כל אחד מביניהם, שהם שונים בתכלית האחד מהשני, על אף ששניהם מכוונים לשינוי מתווה הריצוף, בסופו של דבר. כאן נבאר עבורכם את ההבדלים בין פרקטים לבין דקים על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה החכמה איזה מוצר ריצוף יש לרכוש לביתכם המעוצב.

ראשית כל, נבהיר מהו מקור הבלבול, הנובע מהבסיס המשותף לשניהם. שניהם משמשים, כפי שאזכרנו למעלה, כרצפות, ושניהם מכילים עץ או דמויעץ, לרוב בצבע חום. יחד עם זאת, מדובר בסוגי חומרים שונים אחד מהשני, שכל אחד מהם מצריך מהלכי תחזוקה שונים והתייחסות אחרת לגמרי כשקובעים איזה דגם לרכוש.

דק

מיקום משטחי הריצוף

הן פרקטים והן דקים מיועדים למקומות ספציפיים. הפרקט מיועד להנחה בתוך החלל: הבית, המשרד או הקניון. עליו להיות מקורה וגם נסתר מהשמש. כמו כן, הפרקט חייב להיות מוגן מפגיעה ישירה של מזג האוויר, וכן להתמגן מכתמים ונזקים אחרים העלולים להעיב על מצבו. בשל כך שזהו משטח ריצוף רגיש מאד, הוא מתאים אך ורק לריצוף פנימי, ולא לגנים, חצרות ופתיואים למיניהם. הצבתו בחוץ תהרוס גם את הציפויים המיוחדים שעליו אשר משמשים אותו להגנה מפני בלאי, ובכך תחשוף אותו למפגעים מהירים.

דקים, לעומת פרקטים, עשויים מעץ שונה, חזק, ועל כן מתאים יותר להצבה בחוץ. עץ הדק הוא טבעי, ולא מעובד, מה שמאפשר לו התמודדות טובה יותר עם מפגעים חיצוניים בעת שהוא חשוף אליהם. במילים אחרות, דקים הם בשביל החלק החיצוני של הבית ואילו פרקטים מיועדים לחלקו הפנימי, הרחק מהשמש והשפעות האקלים המגוונות הפוקדות את אזורנו.

דקים משתלבים באופן בלתי אמצעי בגינות כשהם שומרים על המראה הטבעי שלהן. בשל כך, אדריכלים מרבים להשתמש בפתרונות עיצוב כמו דקים לגינה שנהפכו לאקוטיים מאד בתחום עיצוב הבתים בעידן המודרני.

פרקט

סוג ההתקנה

גורם נוסף המעיד על הבדלים בין דקים לבין פרקטים הוא סגנון ההתקנה של המשטחים. פרקט מחייב עבודה מדויקת, רגישה המתבססת על מוטוריקה עדינה של המתקים וידע רב מאד בסימטריה וגיאומטריה של מבנים, התקנת דקים פשוטה יותר לביצוע בשל כך שהפרטים הקטנים פחות משחקים תפקיד, ובסופו של דבר גם HANDY MAN שלא התמחה במשטחי עץ יוכל ללמוד כיצד להתקין דקים בצורה מדויקת וללא התמחות, בשונה מפרקטים המחייבים התמחות של ממש.

אלברו – דקים, פרקטים ושילוב השניים בהתאמה אישית לצרכן

חברת "אלברו" מתמחה בפתרונות ריצוף מעץ בגוונים שונים וטקסטורות מגוונות. החברה מעמידה לרשות הלקוח מגוון עצום של עצים, למינציות והתקנים שונים לריצוף עץ או דמוי עץ של חלל המבנה. בחברה תוכלו לזכות לייעוץ ולעדכון מלא על דגמי הקטלוג החדישים ביותר הן בענף הדקים והן בענף הפרקטים.

דקים או פרקטים מזמינים ומתקינים עם המקצוענים של "אלברו". צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!