077-729-9223

חיפוש
Close this search box.
phone

7 טיפים לבחירת פרקטים

איך נבחר בחכמה פרקטים?

אמנם במקור שימשה המילה פרקט (מקור המילה בשפה הצרפתית: Parquet) לתיאור של רצפה העשויה מעץ, אך כיום משמש המונח גם לתיאור של תחליפי עץ זולים יותר, המאופיינים במראה דמוי עץ כשהכוונה היא כמובן לסוגים שונים של פרקטים למינציה. למעשה, בישראל המילה פרקט משמשת לתיאור כללי של רצפה בעלת מראה עץ, בין אם מדובר על עץ אמיתי או ריצוף סינטטי בעל מראה של עץ טבעי.

מאחר וישנו מגוון רחב של סוגי פרקטים, ניתן בקלות רבה מאוד ללכת לאיבוד ולהתבלבל בין הסוגים השונים, כשלעתים קרובות אנחנו עדים לכך שבעלי דירות מבצעים טעויות גורליות ובוחרים בסוג הפרקט הלא מתאים עבורם. במאמר שלפניכם נפרט אודות הסוגים השונים ונסייע לכם לבחור את סוג הפרקט המתאים ביותר עבורכם באופן אישי.

אילו סוגים של פרקטים ישנם?

  • פרקט עץ מלא או גושני – פרקט המורכב מקורות של עץ אמתי, כלומר שכל פלטה המונחת על הרצפה מיוצרת מעץ שלא עבר תהליך עיבוד מורכב במיוחד. העצים המשמשים לייצור קורות של עץ גושני הם אלון, דובדבן, בוק ועוד.
  • פרקט עץ שכבתי – פרקט שכבות הוא פרקט עץ שכל פלטה המרכיבה אותו מורכבת מחיבור של מספר שכבות עץ, כשהעליונה תמיד תהיה עץ מלא בעוד שהתחתונות יהיו לרוב מורכבות מתערובת של עץ עם נסורת ודבק. בקטגוריה זו ניתן למצוא פרקט המורכב מחמש שכבות, שלוש שכבות, זוג שכבות ועוד. זהו פרקט עץ זול יותר לעומת עץ גושני מלא.
  • פרקט למינציה – אלטרנטיבה זולה וסינטטית היא פרקט למינציה המיוצר באופן מלאכותי בצורה תעשייתית. המרכיב העיקרי בפרקט הלמינציה הוא הלוח שנקרא HDF, כלומר High Density Fiber, לוח המיוצר מסיבי עץ דחוסים. מעל הלוח מדפיסים סוגים שונים של הדפסים דמויי עץ המצופים בשכבת ניילון עמידה שמעניקה לפרקט את שמו.

מה הן העלויות של סוגי הפרקטים השונים?

פרקטים מעץ מלא הם היקרים ביותר ובהתאם לכך גם פחות נפוצים בישראל. המחיר עבור רצפת פרקט מחושב לפי מ"ר ובמקרה הזה המחירים נעים בין 250-400 ₪ עבור כל מ"ר. טווח המחירים הוא תוצאה של הבדלים ברמת היוקרה של סוגי העץ השונים וטווח מחירי העץ. פרקט רב שכבתי עולה בסביבות 180 ₪ למ"ר אם כי ישנם גם פרקטים דו שכבתיים למשל שעלותם יכולה להגיע ל- 350 ₪ למ"ר.

פרקט למינציה הוא פרקט זול יותר בהשוואה לסוגי הפרקטים האחרים, כשטווח המחירים נע בין 60 ₪ ל-150 ₪ עבור מ"ר. יש לציין כמובן כי הכוונה היא רק לעלות החומרים, ללא התקנה. בתוך קטגוריית פרקט הלמינציה יש כיום פרקט למינציה פרימיום מסוג אווטרה שהוא איכותי בהרבה ונראה ממש כמו פרקט עץ.

פרקט SPC

היתרונות והחסרונות של סוגי הפרקטים השונים

  • מבחן הזמן – במבחן הזמן אין ספק בכלל שידו של פרקט העץ על העליונה. פרקט למינציה זול סובל משחיקה מואצת וכבר כעבור ארבע שנים יהיה צורך להחליפו בחלק מהמקרים. פרקט למינציה איכותי יכול להחזיק מעמד עד חמש עשרה שנה לכל היותר. פרקט עץ לעומת זאת יכול להחזיק מעמד למשך כל החיים, כל עוד דואגים לתחזק אותו כראוי.

 

  • מבחן העמידות – באופן עקרוני פרקט עץ אמיתי נוטה להתלכלך בקלות רבה יותר באופן משמעותי בהשוואה לפרקט הלמינציה. בנוסף לכך, קל יותר להותיר שריטות על פני פרקט העץ המלא. למעשה ייתכן מאוד שלכלוך של פרקט, עץ בכתמי קפה או יין למשל, יוביל להיווצרות משקעים קשים עד בלתי ניתנים להסרה.
  • מבחן המגע – אמנם פרקט העץ מספק תחושה חמימה ונעימה יותר בהשוואה לכל פרקט למינציה באשר הוא, לרבות האיכותיים שבהם, אך עדיין התחושה שמעניק פרקט הלמינציה נעימה יותר בהשוואה לתחושה של מרצפות קרות.
  • מבחן העלויות – באופן עקרוני בטווח הקצר מן הסתם העלות של פרקט הלמינציה נמוכה יותר. עם זאת, כשמדובר בעלויות לטווח הרחוק, אין ספק שפרקט העץ לוקח ובגדול שכן אין צורך להחליף אותו בפרקט חדש אחת לכמה שנים.

מאמרים נוספים

פרקט למינציה פרימיום

השוואת מחירי פרקטים

פרקט למינציה הוא פרקט שיש לו שיטות עיבוד שדורשות פירוט מדויק, כדי שתוכלו להשוות ולקבל מושג מדויק יותר לגבי המחירים. מהו סוג הפרקט ועוביו? מהו הליטוש הנוסף והציפוי שתרצו להוסיף לו? כמה שכבות?

קיראו עוד >>
רצפת פרקט

רצפת פרקט

מה עושה את רצפת הפרקט לכל כך מבוקשת בשנים האחרונות ואיך היא הצליחה לכבוש את לב הישראלים בכל מקום ובעיקר בבתים הפרטיים? קיראו לפני שאתם מחליטים איזה ריצוף מתאים לביתכם

קיראו עוד >>
איך מתקינים פרקט

כיצד לבחור חברת פרקטים

מה חשוב לדעת לפני שבוחרים חברת פרקטים. מה צריך לברר עם החברה אותה אנו רוצים להעסיק? בחברת "אלברו" מועסקים טובי הטכנאים והיועצים אשר ישמחו לתת לכם ייעוץ מקיף

קיראו עוד >>
דילוג לתוכן