דקים / פרגולות

דק סינטטי

כשמדברים על דקים, רבים מעלים לנגד עיניהם את העץ הטבעי, המהווה כמובן חומר גלם עיקרי להכנת הדקים. אלא שבדומה לתחומים אחרים, גם כאן המוצרים הסינטטיים החלו לקבל חשיבות מכרעת במרוצת השנים. המדובר הוא בדק שעשוי מחומרים תעשייתיים, כאשר כמות העץ הטבעי קטנה עד לא קיימת. הנה כל מה שחשוב לדעת על הדק הסינטטי.

המאפיינים העיקריים של דק סינטטי

דק סינטטי עשוי להיות מיוצר מחומרים שונים, כמובן, כאשר לכל חומר יש מאפיינים משלו. ועדיין, אם מתבוננים על משטחי הדק הסינטטיים כמכלול אפשר להבחין במספר קווי דמיון.  יתרון משמעותי של דק סינטטי ביחס לזה הטבעי הוא שהדק המלאכותי פשוט הרבה יותר לתחזוקה. הסיבה לכך היא שהגוון או הצורה של הדק לא משתנה עם הזמן, כשגם למזג האוויר אין השפעה (לא על הרבה סוגי דקים טבעיים אפשר לומר את זה). מה שכן צריך לעשות – ואלו הן פעולות מינימליות בכל קנה מידה – הוא פשוט להקפיד לנקות את המשטח בתדירות ראויה ולהימנע מפגיעה נקודתית בו. ליטוש, צביעה מחודשת או תיקונים אחרים יוצאים כאן מתוך המשוואה כמעט לחלוטין.

גם מבחינה בטיחותית, בחירה בדק סינטטי יכולה להעניק שקט נפשי לא מבוטל. המשטחים לא טומנים בחובם סכנת החלקה, כך שאפשר למקם אותם בסמוך לבריכות וכן במקומות בהם תנועה מוגברת של ילדים.

מראה הדק הסינטטי

דק, מעצם המהות שלו, אמור להעניק אווירה רגועה, שלווה, פסטורלית. גם אם במבט ראשון נראה כי העץ הטבעי יכול לספק זאת באופן בלעדי, כאשר בוחנים את המצב בפועל מבינים שהתמונה שונה. כיום מראה הדק הסינטטי, על כל שכן אלה האיכותיים יותר, מרשים כל כך עד שעשויים שלא להבחין בהבדלים בין הדק הסינטטי למלאכותי. הטקסטורה של הדק הסינטטי עשויה להיות שונה בשל האחידות שלה: העובדה שהדק מיוצר במפעל, עם בקרה מלאה על כל התהליך, מאפשרת ליצור משטח אחיד.

הבדל משמעותי יותר קיים במגע עם המשטח. בלי קשר לדרגת האיכות של הדק הסינטטי, התחושה שמקבלים בעת דריכה עליו לא יכולה להיות זהה לזו של העץ הטבעי. לא כולם ישימו לב להבדלים, ולעיתים הם מצומצמים מאד, אבל עדיין מדובר במשתנה שצריך להיכנס לתוך המשוואה. בעת בחירת משטח דק סינטטי, לכן, מומלץ להתנסות בדריכה עליו באופן ישיר.

התקנת המשטח הסינטטי

התקנת משטחי דק סינטטי נחשבת למעט פשוטה יותר מאשר דק טבעי. ברוב הקרים ההתקנה נעשית מבלי שיש צורך באמצעים ייחודיים: ברגים "רגילים" יכולים לעשות את העבודה, וכך גם אביזרי פרזול סמויים. עדיין, כדי לבצע את ההתקנה על פי הספר, בצורה היעילה והבטוחה ביותר, כן מומלץ להכניס לתמונה חברות המתמחות בתחום הדקים כמכלול. החברות עשויות ללוות את הלקוחות לכל אורך הדרך  – החל מתכנון המשטח, דרך ההתקנה שלו ועד לסיוע בתחזוקה (גם אם זו מינימלית, כאמור).

דק סינטטי – קווים לדמותו

במשך עשרות שנים ניסו טובי היצרנים בעולם, ללא הצלחה מושלמת, להביא לעולם לוחות מלאכותיים, דמויי עץ, המיוצרים באופן סינטטי. כתוצאה מכך הרוב המוחלט של הדקים ברחבי העולם יוצרו אך ורק מעץ טבעי, חרף חסרונותיו הרבים. החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות הצליחו מיטב המוחות בתחום לפתח קורות סינטטיות המזכירות מבחינת המרקם והמראה שלהן קורות עץ טבעי, כשמכל בחינה אחרת הן מחזיקות בכל היתרונות של חומר מלאכותי מתקדם. במאמר שלפניכם נפרט אודות כל היתרונות של דק סינטטי.

עבודות תחזוקה מינימאליות

אחד היתרונות המרכזיים העומדים לצידו של הדק הסינטטי בא לידי ביטוי בכך שבניגוד לדק המיוצר מעץ טבעי, הוא אינו דורש תחזוקה מיוחדת לאורך השנים. כך לדוגמה בעוד שאת דק העץ צריך לשמן, לצבוע בלכה ולשפץ אחת למספר שנים, הרי שדק סינטטי אין צורך לתחזק בשום צורה או אופן. המראה של הדק הסינטטי נותר איתן ורענן כפי שהיה ביום בו הותקן, גם לאחר שנים רבות. הכוונה היא הן לצבעו של הדק הסינטטי, הן לצורתו והן למרקם שלו.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבניגוד לעץ הטבעי, הדק הסינטטי אינו עשוי חומר אורגני, המושפע מתנאי האקלים ותנאי הלחות למשל. במילים אחרות, מדובר באפשרות המספקת לכם עמידות גבוהה יותר ושבטווח הרחוק מאפשרת לכם לחסוך לא מעט כסף לעומת דק עץ.

בהקשר זה יש לציין כי לא זו בלבד שהדק הסינטטי אינו דורש כמעט תחזוקה אלא שגם הסיכוי שתיאלצו לשאת בהוצאות עבור תיקונים הוא מינימאלי שכן בניגוד לעץ הטבעי, הנוטה לספוח לחות ונוזלים ובסופו של דבר להתבקע, הדק הסינטטי אינו סופח נוזלים בשום צורה או אופן.

עמידות בפני שחיקה ומזיקים

אם כבר בעמידות עסקינן, חשוב לציין כי הדק הסינטטי עמיד לא רק בפני פגעי מזג האוויר ונזקי לחות אלא גם עמיד במיוחד נגד שריטות וחבלות מכניות. אי לכך מדובר בפתרון המושלם עבור משפחות המחזיקות בעלי חיים עם ציפורניים חדות או עבור משפחות עם ילדים קטנים. כמו כן, באותה נשימה יש לציין כי אין עמיד כמו דק סינטטי בפני חרקים דוגמת טרמיטים למשל, העשויים לעשות שמות בדק מעץ טבעי. רבים לא יודעים זאת, אך גם בארצנו ישנם לא פחות משבעה סוגים שונים של טרמיטים, בעיקר בדרום הארץ ומדבר יהודה ולאורך שפלת החוף.

הקלות הבלתי נסבלת של הניקיון

הזכרנו מוקדם יותר את העובדה שהדק הסינטטי אינו סופח נוזלים או לחות, כך שמדובר בחומר שאינו נוטה להתבקע. בנוסף לכך, התכונה הנ"ל מקנה לדק סינטטי יתרון מובהק נוסף על פני העץ הטבעי בכך שהוא לא מוכתם בקלות. בניגוד לעץ הטבעי, שמוכתם בקלות רבה מאוד כשלעתים די בכתם של קפה או יין בשביל להותיר נזק רציני בקורות העץ, הדק הסינטטי חסין באופן מוחלט בפני כתמים. מאחר ומדובר בחומר אחיד מאוד ונטול סדקים זעירים, הרי שבאופן כללי לכלוך אינו נוטה להיצמד ולהידבק לדק הסינטטי, מה שהופך אותו לקל לניקוי באופן יוצא דופן, כולל באמצעות חומרים שהיו גורמים נזק לעץ.

הגיע הזמן להתחדש

לסיכום, ניתן לכתוב כי הדק הסינטטי כבר אינו מהווה תחליף זול ולא אסתטי לדק העץ הטבעי כי אם תחליף ראוי שבמהלך השנים ככל הנראה יתפוס בהדרגה את מקומו של דק העץ, שכבודו במקומו מונח. אם עד לאחרונה החיסרון היחיד של הדק הסינטטי בא לידי ביטוי במראה הלא טבעי שלו, הרי שאתם מוזמנים להתרשם בעצמכם מהדקים הסינטטיים המודרניים ולהיווכח בכך שגם חיסרון זה כבר אינו רלוונטי.

דק סינטטי

למה לפנות אלינו:
  • 15 שנות ניסיון
  • 20 שנות אחריות
  • מגוון רחב של כל סוגי הפרקט
  • מחירים ללא תחרות
  • מערכת הדמיה 3D ממוחשבת
  • היבואן הבלעדי של יצרן הפרקטים המוביל בגרמניה
צור קשר
התקשרו עכשיו
--